Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

Wszyscy wszystkim ślą życzenia! W okresie świątecznym otwierają się nasze serca i szczególnie w gronie naszych harcerskich przyjaciół pragniemy spędzić chwilę zadumy, złożyć życzenia łamiąc się opłatkiem, usiąść razem przy jednym stole.

Grudzień i jego przedświąteczna atmosfera był pełen harcerskich spotkań wigilijnych. Każdy ze szczepów naszego hufca zorganizował spotkania dla harcerzy i rodziców. Aby zobaczyć relację zdjęciową z tych spotkań i odświeżyć swoje wspomnienia z tych chwil kliknijcie zdjęcie poniżej.

Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry, mocą tej wiary, nadziei i miłości świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem na naszym etapie dziejów – dialog z człowiekiem i światem, zakorzeniony w dialogu z Bogiem samym: z Ojcem przez Syna w Duchu Świętym – dialog zbawienia”. Jan Paweł II 

Jakże aktualnie brzmią słowa świętego Jana Pawła II wypowiedziane na krakowskich Błoniach przed czterdziestu laty
To Światło dodaje nam odwagi i mocy, byśmy na nowo sięgnęli do korzeni naszej wiary, która wywodzi się z uniwersalnych, kulturowych i etycznych wartości chrześcijaństwa. One uczą nas kochać Boga, ojczyznę i drugiego człowieka jako bliźniego .
Pośród nas mogą być mrok i ciemności, a jednak widzimy To Światło: mały, nikły płomyk, który jest silniejszy od mroku, zdającego się być potężnym i niemożliwym do przezwyciężenia.

Światło pali się w Betlejem w miejscu narodzin Chrystusa. Pali się tam najjaśniej, choć po ludzku sądząc, wszystko wydaje się tam bardziej mroczne i pozbawione nadziei. Staje się ono znakiem mocy przekraczającej to, co tylko ludzkie i ziemskie. Jezus zwyciężył śmierć – On żyje – i wiara w Niego przenika człowieka i to wszystko, co jest mroczne i groźne. Ci, którym niesiemy BŚP, z pewnością nie zawsze mają w życiu promienne słońce. Często jest ono przesłaniane przez błędy, zło, trudności, cierpienie czy smutek. Światło z Betlejem, jako znak Nowonarodzonego Chrystusa, to zawsze jasne Światło, które wskazuje drogę, prowadzącą do życia w zgodzie i jedności, w pokoju, bezpieczeństwie i braterstwie. Skoro on zwyciężył i pokonał największy mrok, my w codzienności pokonujmy nasze słabości, zwątpienia. Nie ulegajmy pokusie, bądźmy bardziej empatyczni, wyrozumiali. Znajdźmy w sobie człowieka umiłowanego w Ojczyźnie, wierze, w człowieku.
Przesłanie tegorocznego światła to „Światło które daje moc..” tak więc zabierzcie je do domu, postawcie na wigilijnym stole, nich da wam siłę do bycia lepszym, człowiekiem.
Niech człowiek człowiekowi stanie się bratem.
 
Czuwaj!
Zuchy, harcerze i instruktorzy

Tak brzmi tegoroczne przesłanie Betlejemskiego Światełka Pokoju - Światła, które niesie pokój, miłość i braterstwo na wszystkie strony świata. Reprezentacja naszego hufca stawiła się po nie podczas uroczystej mszy świętej w Częstochowie, następnie wyruszyła sztafetą aby przekazać je wszystkim. To unikatowe przesłanie braterstwa trafiło do wszystkich najbliższym nam miejsc, ludzi, instytucji, a także mieszkańców miast - w Lublińcu, Oleśnie, Droniowicach, Koszęcinie, Boronowie, Kochanowicach, Kochcicach, Lisowie. Mamy nadzieję, że towarzyszące temu wydarzeniu przesłanie będzie aktualne przez cały rok.

(aby zobaczyć całą galerię zdjęć, kliknij poniższe zdjęcie)

Stworzone przez gromady zuchowe świąteczne ozdoby nawiązując do tematu konkursu skrzą się światłem, błyszczą i mienią w ramach konkursu organizowanego przez Chorągiew Śląską. Z zaproszenia do udziału w konkursie, skierowanego przez Referat Zuchowy, przyjęło 34 gromady zuchowe z 16 hufców Chorągwi Śląskiej ZHP, w sumie ponad 600 zuchów. Powstało wiele majsterek, wykonanych różnorodnymi technikami, w trzech kategoriach: dzwonek, łańcuch, świecznik.

Miło nam poinformować, że Gromada Legendarne Smoki wzięła udział w konkursie ,,Światło daje blask "" i zajęła 1 miejsce w kategorii świecznik!
Brawo dla naszych zuchów!

Uczyń świat choć odrobinę lepszym niż go zastałeś. Tego nauczył nas twórca scoutingu - sir Robert Baden-Powell.

W okresie świątecznym nasze serca szczególnie otwierają się na innych. Już po raz kolejny wzięliśmy udział we wspaniałej akcji jaką jest Szlachetna Paczka. Dzięki wyjątkowej mobilizacji naszej drużynie wędrowniczej "Wagabunda" udało się przygotować prezent-pomoc dla Pana Arka. Zebraliśmy mnóstwo wspaniałych rzeczy, które dziś zawieźliśmy i podarowaliśmy mu osobiście składając najlepsze życzenia od całego szczepu. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą zbiórkę. Przekazujemy Wam uśmiech i podziękowania. Dzięki takim chwilom jak dziś warto Nam podejmować starania.

W ostatnim czasie jeden z naszych instruktorów druh Błażej Widera w ramach próby na stopień podharcmistrza ukończył kurs liderów zespołów instruktorskich ZHP organizowany przez Ruch Programowo Metodyczny "Ręka Metody". Świetny krok na drodze rozwoju, brawo, brawo, brawo! Tak trzymać! Gratulujemy i mamy nadzieje, że cała zdobyta tam wiedza i doświadczenie przydadzą się w życiu nie raz.

4 grudnia nie tylko górnicy mają swoje święto! W tym dniu swoje urodziny obchodził druh Błażej Widera - członek komendy hufca oraz drużynowy
29 DW Le-Millas.

Komenda hufca wraz z zuchami, harcerzami i instruktorami składa najserdeczniejsze życzenia urodzinowe!!!

Piękny przykład służby innym. Brawo dla druhny Iwony Kuźnik-Gawin, która przewodniczyła zbiórce żywności i jej przyjaciół, a także wszystkich naszych harcerzy za udział. Na święta wszystkim nam otwierają się serca!

Dawno o ich tutaj nie było, ale to nie znaczy, że nic nie robili! W wielopoziomowej drużynie harcerskiej Czarne Orły odbyły się andrzejki. Zuchy i harcerze dowiedziały się skąd wzięła się tradycja wróżenia w wigilię imienin św.Andrzeja. Następnie każdy mógł poznać swoją przyszłość daleka i bliską. Na sam koniec trochę popląsali i pobawili się przy muzyce.

Drużyna Drużynowych znów na szlaku w poszukiwaniu wspólnych chwil i tego co nowe, nieznane. Tym razem padło na Lublin! Szukając historii ZHP odkrywamy historie Polski. Ahh, jak nasi drużynowi lubią wyjeżdżać ze swoim komendantem!

(kliknij zdjęcie poniżej, aby zobaczyć galerię)

Za nami kolejny biwak na terenie naszego Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Kokotek" Hufca ZHP Lubliniec 🥰
Tym razem gościliśmy 8 Gromada Zuchowa "Złote Koniczynki" szczepu "Zielona Ósemka" oraz 38 GZ "Zielone Piórka" II szczepu "Zielona Ósemka". Zuchy miały okazję przenieść się do Galii wraz z Asterixem i Obelixem. Oprócz wielu zajęć ruchowych, dzieci miały za zadanie pomóc mieszkańcom, stworzyć swoje hełmy czy nawet przygotować wraz z Panoramixem magiczny napój. Wszystkie te działania były niezbędne by stawić czoła Rzymianom podczas gry nocnej. Wśród zajęć tematycznych znalazł się również czas na zajęcia z druhną Agnieszką, które pomogły jej w robieniu dyplomu w szkole plastycznej - rozmawialiśmy o naszym wymarzonym placu zabaw!
Pomogliśmy również druhowi Krzysztofowi i Marcinowi w sprzątaniu gałęzi.

Ostatniego wieczoru, przy blasku ogniska, cztery druhenki otrzymały znaczek zucha. Towarzyszył im druh Karol Piotrowski, który oficjalnie został drużynowym 8 Gromada Zuchowa "Złote Koniczynki" szczepu "Zielona Ósemka" 

Z biwaku wróciliśmy tacy jak zawsze - zmęczeni, ale szczęśliwi! Zapraszamy do fotorelacji. 

(kliknij zdjęcie poniżej, aby przejść do galerii)

21 Listopada Światowy Dzień Życzliwości. " Dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego" Blaise Pascal
Udanego dnia. Pamiętajcie, że dobry uczynek i dużo uśmiechu to podstawa naszych harcerskich działań.

Nasi drużynowi spełniają się na wielu różnych płaszczyznach zarażając innych swoją energią, pasją i ciekawością świata. Wszystkim chcemy się pochwalić naszą małą, uśmiechniętą i zdolną Zosią - druhna Zofia Krzak jest drużynową 26 DH Sokoły z 3 Szczepu Feniks w Oleśnie. Oprócz szkoły i zbiórek angażuje się jeszcze w Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego podejmując co rusz nowe wyzwania i będąc głosem lokalnej młodzieży. Brawo TY!

14-15 września odbył się wyjazd instruktorski do stolicy naszego kraju. Rok rocznie Komenda naszego Hufca zabiera instruktorów i pracowników zaangażowanych w Harcerską Akcję Letnią na jej podsumowanie podczas wspólnego wyjazdu. I w tym roku podczas integracji nie zabrakło licznych atrakcji. Wspominając minione lato zwiedziliśmy Warszawę nocą, pałac w Wilanowie i Łazienki za dnia, a wieczorem by zaczerpnąć kultury wybraliśmy się wspólnie do teatru - 6 Piętro. To był wspaniały wyjazd, który pozwolił naładować akumulatory na cały kolejny rok wspólnej pracy smile

Bóg, Honor, Ojczyzna. Harcerze z Olesna i Lublińca z dumą wzięli udział w obchodach z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada stawili się na mszach i apelach. Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z tego dnia. W sumie w uroczystościach w Lublińcu i Oleśnie uczestniczyło ponad 80 zuchów, harcerzy i instruktorów. 

(kliknij zdjęcie poniżej, aby przejść do galerii)

W jesienny weekend całą drużyną spotkali się na biwaku także hacerze 17 DH Laeta Silva. Co spotkało naszych harcerzy? Straszne historie...małe potworki...cukierek albo psikus...Top Model w bardzo upiornej odsłonie...dyskoteka tylko dla upiorów. Oczywiście nie brakło nam również czasu na wspólną zabawę.

gramiejska2019rfr

Kliknij poniżej - by pobrać regulamin
pdf2012

patriotyczny2019tgtrtrd

Pragniemy donieść wszem i wobec, że harcerze naszego hufca to prawdziwi ludzie z pasją!

W LUBITEKA-Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy w Lublińcu odbyło się spotkanie z druhem Angelo Korzekwą, zatytułowane "Jak przepłynąć świat za darmo", podczas którego druh opowiadał o swoich podróżach i udziale w Rejsie Niepodległości. Brawo Druhu! Taka postawa jest inspiracją dla wielu młodych harcerzy, na widowni jego wystąpieniu przysłuchiwali się Wiktoria i Julka Kawalec z 9DH i Bartosz Juras z 17DH.

"Patroni naszych ulic" to projekt Instytut Pamięci Narodowej którego celem jest uczczenie patronów ulic w miastach w całej Polsce.

W tym roku harcerze z naszego hufca włączają się do akcji aż w 5 miejscach.
Każdy kto 16 sierpnia o godzinie 15:00 znajdzie się w wyznaczonym miejscu otrzyma broszurę "Powstańcy Śląscy" opracowaną przez IPN

Lokalizacje:
Lubliniec: Rynek oraz skrzyżowanie Plebiscytowa - Pow. Śląskich
Koszęcin: ul. Sobieskiego
Olesno: Rynek
Boronów: ul. Pow. Śląskich

powstancy2019rfrfraa

Wyjątkowe wyróżnienie trafiło do rąk naszego Komendanta druha Mariusza Maciówa. Gratulacje! Jesteśmy bardzo dumni!

Czuj! 🙂
Właśnie ta jesień była okazją do naszej biwakowej przygody z Małym Księciem, Różą i Lisem!
18 października nasze zuchy poleciały samolotem aby pooglądać kosmos i zobaczyć się z Małym Księciem. Jednak coś poszło nie tak gdyż musieliśmy zrobić awaryjne lądowanie na pustyni! To właśnie tam spotkaliśmy Małego Księcia i Lisa którzy pomogli nam przebyć drogę powrotną! Odwiedziliśmy różne asteroidy, rozpisywaliśmy próby na gwiazdki u bankiera, graliśmy w grę,, Nigdy nie" u opoja i mieliśmy bal na którym tańczyliśmy poloneza. Nie zabrakło także zajęć z Małym Księciem i lisem. Robiliśmy własne róże w słoiku i uczyliśmy się piosenki ,, Hej przyjaciele". Przyjęliśmy także w szeregi nowe zuchy oraz znaleźliśmy jajko a w nim... KOLEJNY SMOK! Nazwaliśmy go lisek żeby kojarzył się nam z tą piękną przygodą!
Całość podsumowaliśmy grą nocną na której zebraliśmy potrzebne materiały do naprawy samolotu. Nie brakło także nagród. Wszystkie zuchy zdały sprawność,, Mały Książę" a najgrzeczniejsi Dostali róże oraz książkę.  pt.,, Mały Książę". Bardzo dziękujemy zuchom za liczne przybycie, bo było nas aż 35, rodzicom za zaufanie nam a naszym pełnoletnim opiekunom za cierpliwość!Wyśpijcie się porządnie i widzimy się na następnej zbiórce o 16.00 w środę.

 

Tak o biwaku pisze kadra 28 GZ "Legendarne Smoki"

polkolonie2019infoa

W Miejskim Domu Kultury w Oleśnie odbyło się podsumowanie roku harcerskiego 2018/2019. 26 DH „Sokoły” & 16 DSH Incognito zrobiły przejścia do drużyn dzieci z gromady i drużyny harcerskiej. W tym czasie rodzice mogli zobaczyć prezentację z minionego roku pracy szczepu. Rozdaliśmy kilka nagród między innymi dla 2 harcerek z drużyn które zdaniem kadry najbardziej angażowały się w życie szczepu, hufca i drużyny. Gratulujemy zatem druhnie Rozalii oraz druhnie Martynie i dziękujemy za zaangażowanie. Zuchy i harcerze mogli również wykazać się w konkursie pieczenia słodkości. Stworzyli naprawdę pyszne ciasta, ciastka i babeczki. Dziękujemy komendantowi hufca, skarbnik hufca oraz szefowi hufcowego Zespołu Informacji i Promocji  za odwiedziny. Dziękujemy również rodzicom za obecność oraz Naszym zuchom i harcerzom za ostatni rok pracy!
Czuwaj!

(kliknij zdjęcie poniżej, aby przejść do galerii)

Nasza radiostacja SP9ZAK - wzięła udział w zawodach łącznościowych, które zostały zorganizowane przez SP3ZAC z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Brawo!!! A druh Jacek w czasie ferii - gdy tylko mógł starał się zarazić harcerzy i harcerki naszego Hufca - swoją pasją:) Mamy nadzieję, że nasz Hufcowy Klub Krótkofalarski wkrótce się powiększy:)

14 października swoje urodziny obchodził druh hm Krzysztof Zbączyniak. Zuch, harcerz, instruktor, kwatermistrz, wieloletni Komendant Hufca, Kawaler Orderu Uśmiechu, nauczyciel, człowiek "złota rączka", budowniczy OH w Kokotku i twórca słynnych kokotkowych powiedzonek.  Słowem człowiek orkiestra. W tym dniu życzymy mu dużo zdrowia oraz satysfakcji z podejmowanych działań, wielu sił do pełnienia służby i realizowania marzeń oraz uśmiechu na twarzy!

Pierwszy weekend października harcerze drużyn „Sokoły” i „Incognito” z 3 Szczepu Feniks w Oleśnie spędzili w swoim ukochanym Kokotku podczas biwaku. Pierwsze deszczowe dni tej jesieni odczarowali zmieniając okoliczny las w miejsce odkryć geologicznych. Przygodę rozpoczęli w piątek wieczorem od zajęć plastycznych i dekorowania swoich pokoi, które postanowili nazywać w tym czasie jaskiniami. Poznali historię, różne nazwy dinozaurów oraz okres ich panowania i wiele informacji na temat owych stworzeń. Był to temat wieczornej projekcji filmowej. Zdobytą wiedzę postanowili sprawdzić podczas Wielkiego Quizu Wiedzy o Prehistorii. Nie mogło zabraknąć także twórczego myślenia podczas projektowania własnych maskotek - dinozaurów. Wyzwaniem pobudzającym do pracy w zespole był konkurs przedstawiania scenek tematycznych w zastępach. Mimo deszczu naszym małym ”jaskiniowcom” udało się odnaleźć ukryte jaja dinozaurów i zdobyć odznaki Paleontologów. Był to jeden z wyjazdów organizowanych przez Szczep harcerzy w Oleśnie, dzięki któremu udało się kolejny raz przełamać stereotyp młodzieży zapatrzonej w ekran smartfona. Wieczorem przy dźwiękach gitary każdy z nas nucił o tym, że to przyjaźni nam potrzeba. Kolejny raz plecaki spakujemy na wyjazd, który odbędzie się podczas ferii zimowych, jednak już dziś zapraszamy wszystkich na zbiórki.

Harcerze brali udział w Ogólnopolskim Rajdzie im. Szarych Szeregów, który jest organizowany w ostatni weekend września przez Hufiec Ziemi Myszkowskiej. W tym roku odbyła się już 17. edycja, w której udział wzięło ponad 450 osób. Cztery patrole harcerzy naszego hufca w 80. rocznicę powstania Szarych Szeregów stawiło się na starcie rajdu i wzięło udział w trzydniowym maratonie gier terenowych, przemaszerowując blisko 50 kilometrów. Tegoroczną tematyką wydarzenia była kultura i nauka w czasie drugiej wojny światowej, dlatego też przygotowane dla nas zadania związane były z edukacją w czasach nauki w podziemiu. Patrole chodząc po okolicach Żarek na Jurze Krakowsko-Częstochowskie uciekały patrolom niemieckim, ratowały ważne dzieła literatury polskiej, rozwiązywały zagadki, wykradały dzieła sztuki odebrane Polakom podczas rabunków wrogiej armii. Nie obyło się oczywiście bez wieczornego świeczowiska, piosenek powstańczych i harcerskich, odczytania kilku słów gawędy, która zmusiła uczestników do głębokiej refleksji oraz niezapomnianych zmagań podczas turnieju nocnej piłki siatkowej. Szczególna atmosfera tego rajdu, niespotykana lekcja historii i wspólny marsz z patrolami z całej Polski pozostaną na długo w naszych wspomnieniach.  Podczas apelu kończącego gościem specjalnym była komendant Chorągwi Śląskiej hm. Anna Peterko.

Przed wakacjami 29 Drużyna Wędrownicza "Le Millas" realizowała zadania na odznakę okolicznościową z okazji jubileuszu wędrownictwa w ZHP. Zadania, które 29 DW realizowała to między innymi 3 akcje honorowego krwiodawstwa, zbiórki o tematyce krwiodawstwa wspólnie z Klubem HDK "Commando" oraz wędrówki po lublinieckich lasach. Misja zakończyła się powodzeniem, gratulujemy!

 

W naszym hufcu jest miejsce dla tych małych i dla tych dużych też. Zabieganych, już dorosłych, poszukujących nazywamy wędrownikami. Oto relacja ze zbiórki jednej z drużyn wędrowniczych, oto 108 DW Szczepu Zielona Ósemka:

Czuwaj!
Chwilę nas nie było, jednak wróciliśmy ze świeżym zapałem do pracy pomnożonym przez 108! Na ostatniej zbiórce spotkaliśmy się z czymś nowym dla zdecydowanej większości uczestników - taternictwo jaskiniowe. Jest to jedna z pasji naszego drużynowego - druha Patryka, dzięki czemu mieliśmy okazję poznać ten rodzaj wspinaczki górskiej z najlepszej perspektywy. Naszym pierwszym zadaniem, które nie ukrywajmy, wzbudziło mnóstwo emocji, był zjazd po linie. To nie był jednak koniec pozytywnych wrażeń! Następnie każdy z nas zmierzył się z przechodzeniem przez zacisk. Dokonanie tego początkowo wydawało nam się niemożliwe, jednakże każdemu z nas udało się pokonać tę przeszkodę! Czekamy z niecierpliwością na następną zbiórkę!

druhna Asia Wąsik

 
Nasi superbohaterowie w zielonych mundurach! Kochani harcerze, wesołe chłopaki! Mali i duzi, przyjaciele, mężowie, tatusiowie, koledzy dzięki Wam wszystko jest inne. Dziękujemy za wasze żarty, żaby w plecaku, siłę i pomoc. Dziękujemy za to, że jesteście. Dziś z okazji Dnia Chłopaka życzymy Wam dużo uśmiechu, powodzenia i wielu harcerskich przygód!

Kto rankiem w sobotę 21 września znalazł się akurat w okolicy dworca PKP w Lublińcu mógł być mocno zaskoczony! Tego dnia prawie setka harcerzy i zuchów przebrana w stroje inspirowane czasami wojny zgromadziła się na dworcu aby tam rozpocząć podróż "Śladami Historii". W ramach odbywającego się tego dnia trzeciej już edycji wydarzenia Patriotyczny Lubliniec III Hufiec ZHP Lubliniec im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty przygotowała Grę Miejską dla dzieci, młodzieży i mieszkańców. 18 patroli złożonych z zuchów, harcerzy, instruktorów, rodziców i przyjaciół harcerstwa z Lublińca, Olesna, Częstochowy, a nawet Jaworzna wyruszyła na spacer ulicami miasta w poszukiwaniu specjalnych zadań odnoszących się do czasów Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego. I tak w weekendowe, słoneczne przedpołudnie uciekaliśmy przed niemieckimi patrolami, przechwyciliśmy zaszyfrowaną wiadomość dla Marszałka Piłsudskiego, malowaliśmy Znak Polski Walczącej na murach cmentarza, śpiewaliśmy, przekonywaliśmy młodych ludzi do dbania o patriotyczne uczucia. Na mecie po prawie 20km trasie uczestników czekało wiele atrakcji w postaci prezentacji stoisk i wozów służb mundurowych, koncertów muzyki patriotycznej, gier, zabaw, występów grup rekonstrukcyjnych. Pierwsze miejsce zajął patrol "Śląska Partyzantka" 3 Szczepu Feniks z Olesna. Podczas podsumowania zmagań wyróżniono także najlepszą patrolową oraz najlepszy pomysł na nazwę patrolu. Gratulujemy i dziękujemy organizatorom wydarzenia za wspaniałą lekcje historii na świeżym powietrzu.

(kliknij zdjęcie poniżej, aby otworzyć galerię zdjęć)

16 września 2019 roku będzie datą historyczną dla oleskich harcerzy. Ich dom został nazwany imieniem Janiny Kłopockiej, a sami harcerze uzyskali nowy wzór do naśladowania. To właśnie tego dnia nastąpiło uroczyste nadanie imienia Janiny Kłopockiej oleskiemu Domowi Harcerza. To ważna uroczystość, na którą zaproszone zostały wszystkie najważniejsze osobistości, przedstawiciele władz, szkół, służb mundurowych oraz oczywiście harcerstwa. Janina Kłopocka była działaczką Związku Polaków w Niemczech. Jest autorką Rodła, znaku graficznego tej organizacji. W latach 1945-1948 była urzędniczką w Starostwie Powiatowym w Oleśnie. Została pochowana na oleskim cmentarzu, obok swojego rodzeństwa.

To wydarzenie obudziło w nas poczucie dumy.  Dom harcerza stał się dla nas szczególnym miejscem. To tutaj rodziły się nasze najlepsze pomysły i przyjaźnie, także tutaj spotykamy się regularnie podczas zbiórek. I w tę naszą ‘bazę’ były dziś wpatrzone oczy tak wielu osób. Nasza bezpieczna przystań została uhonorowana. To wydarzenie miało szczególny charakter wychowawczy. Na każdym stopniu naszej pracy, czy to z małymi zuchami, czy harcerzami jako młodymi ludźmi u progu dojrzałości, dostrzegamy potrzebę poszukiwania wzorca. Jednym z naszych zadań jako drużynowych i wychowawców w harcerstwie jest przedstawianie swoim harcerzom postaci godnych naśladowania. Prezentowanie sylwetek osób, którymi mogą się inspirować. Wiem, że wskazując im do naśladowania osobę Janiny Kłopockiej wszyscy dokonaliśmy dobrego wyboru. Rzucenie światła na tę postać nauczy nas patriotyzmu, wzbudzi szacunek dla naszego miasta oraz poszerzy horyzonty w pobudzaniu naszej kreatywności.

pwd. Zuzanna Tiffert

(kliknij zdjęcie poniżej, aby przejść do galerii)

Zabawą w klimacie indiańskim swój cykl zbiórek we wrześniu rozpoczęła 8 Gromada Zuchowa "Złote Koniczynki" ze Szczepu Zielona Ósemka. Dzieciom podczas naboru w szkołach oraz zbiórek towarzystwa dotrzymuje niezawodnych, dzielny zastępowy - Gryzipiórko, którego mamy zaszczyt przedstawić wszem i wobec na powyższym zdjęciu. Niech utworzone przez zuchy medialony plemienne przyniosą powodzenie, aż do zobaczenia podczas letnich kolonii.

14 września odbyła się pierwsza "ponaborowa" zbiórka 38 GZ "Zielone Piórka" ze Szczepu Zielona Ósemka. Frekwencja okazała się bardzo wysoka, bo pojawiło się na niej, aż 29 ciekawych świata i rządnych przygód zuszków, które wcieliły się w postacie z bajki "Iniemamocni". Życzymy wytrwałości, wiele zabaw i przygód na cały rok harcerski! 

Oto krótka relacja z tego dnia i kilka roześmianych twarzy zuchów:

 
Podczas tegorocznego Zlotu Hufca jednym z zadań harcerzy była zbiórka pluszaków. Z dumą przekazaliśmy je Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu, aby tam Ci mięciutcy milusińscy pełnili swoją służbę. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę pluszaków, a także przy tej okazji naszej policji za nieprzerwaną, udaną współpracę.

Podczas deszczowego początku września miał miejsce historyczny udział 27 Gromady Zuchowej ,,Legendarne Smoki " w Ogólnopolskim Rajdzie Szlakiem Wieży Spadochronowej w Katowicach. 3 patrole zuchowe, 12 zadań, 4 godziny marszu rozległymi terenami Paru Kościuszki, deszcz i słońce, a na mecie świetny wynik. Patrol o nazwie Zwariowany Szczerbatek uplasował się na podium zajmując zaszczytne III miejsce. To była niesamowita przygoda przygoda!

(aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij w zdjęcie poniżej!)

W 97 rocznicę wkroczenia 74 Pułku Piechoty do Lublińca - kwiaty oraz znicz pod tablicą przypominającą o tym wydarzeniu, złożyli w imieniu naszego Hufca: druhny Olga i Zuzia, oraz druh Błażej. Pamiętamy i będziemy pamiętać...

 

21 czerwca odbyło się podsumowanie roku harcerskiego Gromady zuchowej "Legendarne Smoki".

Czuj!
Podsumowanie roku zuchowego z zuchami i rodzicami. Na samym początku odbyła się min gra gdzie to właśnie zuchy prowadziły rodziców po ośrodku mieli takie zadania jak malowanie kadry,wyścigi rzędów,układanie ogniska i szyfr i pytania ile jest ławek na ośrodku albo okien. Wszystko było skrupulatnie policzone i wykonane. Później nadeszła najważniejsza chwila dla Agaty i Julii złoży obietnice zuchową którą odebrała dh Kinga równie dla dh Amelii był to wyjątkowy dzień bo została już oficjalnie przyboczną 27 Gz,,Legendarne Smoki "gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze harcerskiej. Cała gromada dostała sprawność zuchową życiodajna kropelka krwi. Ostatnim już punktem naszej zbiórki było wspólne ognisko z kiełbaskami. Podziękowaliśmy całej komendzie hufca -najlepszy przyjaciel gromady zostałała dh Kinga i dh Mariusz natomiast dh Kasia została matka smoków i mały upominek od gromady.

Kadra gromady

(aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij poniżej)

16 czerwca odbył się rajd podsumowujący cały rok harcerski 9 drużyny harcerskiej Szczepu Millenium. 9tka przejechała na rowerkach trasę zająca żeby wspólnie spędzić dzień na naszym kochanym Kokotku.

Pierwsze 3 godzinki poświęciliśmy na pracę na rzecz bazy, grabiliśmy, zamiataliśmy... A ekipa rodziców na czele z kadrą drużyny rozkładała namioty. Gdy ma się przy sobie odpowiednich ludzi, praca idzie błyskawicznie. Następnie kadra drużyny przygotowała małą grę terenową dla zastępów, a rodzice zajęli się przygotowaniem ogniska z kiełbaskami.
Po "przerwie obiadowej" zakończyliśmy rajd ostatnim rozkazem drużynowej w tym roku harcerskim. Pozamykaliśmy próby i co najważniejsze nasze zastępy z próbnych przeobraziły się w oficjalne. Zastępowi po wakacjach z nową energią wezmą się do roboty! Z resztą tak samo jak kadra drużyny. W drodze powrotnej złapał nas deszcz, co wbrew pozorom okazało się dla uczestników niezłą frajdą. To był naprawdę super dzień!
Bardzo dziękujemy rodzicom, za to że byli dzisiaj z nami. - "Przy innym ogniu, w inną noc"

pwd. Zuzanna Pradela

Czuj!
15 czerwca odbyła się już czwarta edycja ,,Wyprawy w Świat Skrzata" organizowanej przez szczep Millenium hufca Lubliniec, dla dzieci i rodziców powiatu lublinieckiego. Tegorocznym tematem, było hasło ,,Skrzat w pracy". Zaczęliśmy od przywitania przybyłych poprzez następujące zawody: bibliotekarka, listonosz, kucharz, ogrodnik, malarz, bankier oraz gościnnie żołnierze z organizacji Redline. Potem podzieliliśmy się na grupy i wyruszyliśmy na punkty. U malarzy zadaniem było namalowanie wspólnie z rodzicem arcydzieła farbami na kartonie. Żołnierze oferowali strzelanie na strzelnicy. U ogrodnika zasadzaliśmy zioła w doniczce oraz robiliśmy ,,las w słoiku". Bibliotekarka pomagała robić zakładki do książek, a następnie przekazywała rodzicom zagadkę z bajki, aby mogli ją zadać swojemu dziecku. Kucharz przygotował owoce do zrobienia pysznej sałatki owocowej, a głównym zadaniem był punkt listonosza- zrobienie pocztówki dla każdego zawodu i wrzucenie mu do skrzynki.
Na samym końcu zebraliśmy się wszyscy żeby stworzyć własne miasto namalowane na kartonach.
Po zakończeniu gry, wszyscy zebraliśmy się pod wiatą i nastąpiło oficjalne zakończenie. Dzieci dostały ,,wypłatę"po dobrze wykonanej pracy, a następnie wszyscy wspólnie zjedli obiad.  Mamy nadzieję, że za rok frekwencja będzie taka sama, a nawet większa.

Kadra 27GZ ,,Legendarne Smoki"

 

(aby zobaczyć galerię zdjęć, kliknij poniżej)

Praca uszlachetnia.. a na naszym ośrodku zawsze jest coś do zrobienia! Wiedzą o tym wędrownicy naszego hufca, dlatego w czerwcowy weekend zjechali się, aby wspólnie pomóc w przygotowaniu ośrodka do HAL. Za ten wyraz służby jesteśmy im niewymownie wdzięczni! Wspólnymi siłami pięknie uporządkowali m. in. basen, aby mógł nam służyć całe lato. Znalazło się oczywiście miejsce na integracje, dyskusje czym jest wędrownictwo, wspólne poszukiwanie własnego zdania oraz mobilizacji do otwierania prób na stopnie instruktorskie. Inicjatorami tego wydarzenia byli druhowie Adam Kolasa i Paweł Krych, brawo chłopaki, dobra robota!

W ramach przebiegającej w 3 Szczepie Feniks w Oleśnie Kampanii Bohater 9 czerwca odbyły się manewry im. hm. Natalii Jasińskiej. Harcerze wyruszyli z oleskiego rynku i przemierzając ulice miasta oraz okoliczne lasy wykonywali zadania powiązane z życiorysem druhny Jasińskiej. Szczep w tym roku ubiega się o nadanie jej imienia, w związku z tym realizuje serię uprzednio założonych zadań, jednym z nich były właśnie manewry. Ten niedzielny spacer zgromadził około 50 osób. Trasa przebiegała przez uroczysko 'Siedmiu Źródeł' i kończyła się w Wojciechowie. Dopisało nam słoneczko i pogoda ducha! Dziękujemy kadrze, harcerzom, uczniom oleskiego lotnika oraz rodzicom za pomoc i zaangażowanie!
Dziękujemy również Urzędowi Miejskiemu w Oleśnie za wsparcie oraz Sołtys Wojciechowa Edeltraudzie Zug za udostępnienie miejsca.

(aby zobaczyć więcej zdjęćm kliknij poniżej)

 

8 czerwca w naszym pięknym Ośrodku w Kokotku odbył się Zjazd Zwyczajny Hufca. Funkcyjni, drużynowi, instruktorzy oraz przyjaciele hufca zebrali się tego dnia po to by podsumować pracę minionej Komendy Hufca, udzielić jej członkom absolutorium, a także podziękować za pracę i zaangażowanie Komisji Rewizyjnej. Na zjeździe stawiło się 37 z 43 osób uprawnionych do głosowania. Prowadzącymi Zjazd zostali druh Tomasz Krupski oraz druhna Olga Spychała, protokolantem dh Zuzanna Tiffert. Mieliśmy zaszczyt ugościć kilka wyjątkowych dla hufca postaci: Komendantkę Chorągwi hm. Annę Peterko, Z-cę Komendantki Chorągwi hm. Aleksandrę Lechocką, Wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej Chorągwi hm. Janusza Szlenka, kapelana Hufca ks. Roberta Krzysztofiaka, posła ma sejm Pana Andrzeja Gawrona, Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej Pana Janusza Bulę, wójta gminy Koszęcin Pana Zbigniewa Seniów. Gościom za przybycie, przychylność i współpracę raz jeszcze serdecznie dziękujemy.Po udzieleniu absolutorium poprzedniej Komendzie, została wybrana 'nowa' Komenda oraz Komisja Rewizyjna, w składzie: Komendant Hufca Mariusz Maciów, Skarbnik Karolina Widera, Zastępca Olga Spychała, Członek ds. programu Błażej Widera, Członek ds. pracy z kadrą Dominika Beszoner, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Kajetan Zbączyniak, W-ce Przewodniczący Ewa Knebel, Sekretarz Anna Górska. Wszystkim wybranym gratulujemy oraz życzymy owocnej, satysfakcjonującej służby.

W trakcie uroczystości grono osób uhonorowanych odznaką zasłużonych dla hufca powiększyło się, a dh Adonis Wacławek i Joanna Wąsik otrzymali sznury drużynowych. Wyjątkowe wyróżnienie spotkało druhnę skarbnik pwd. Karolinę Widerę, która otrzymała Złotę Odznaczenie za zasługi od  Komendantki Chorągwi Śląskiej. Srebrnym odznaczeniem zostali uhonorowani: Olga Spychała, Kinga Stawecka, Błażej Widera, Dominika Beszoner i Patryk Antos. Omówione zostały także kwestię Ośrodka w Kokotku, a druhowie Karol Wenger i opiekujący się bazą Krzysztof Zbączyniak przedstawili postępy prac przygotowawczych do HAL. Tegoroczny, czerwcowy Zjazd Zwyczajny Hufca obfitował w uśmiechy, jednogłośne decyzje, podziękowania. Przyniósł nam optymistyczną wizję kolejnych lat pracy hufca.

Czuwaj
pwd. Zuzanna Tiffert

 

(aby zobaczyć więcej zdjęć, kliknij poniżej)

Piknik rodzinny 31.05.2019 r. pod hasłem "W poszukiwaniu skarbu Indian" został zorganizowany przez dzieci z grupy Żabki p. Ewy Majczak. W imprezie wzięli też udział zuchy i harcerze z Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Czarne Orły” z Droniowic. Piknik odbył się na terenie Ośrodka Harcerskiego w Kokotku. Tutaj czekał na dzieci szeryf wraz ze swoją świtą i oznajmił ,że w nocy w Kokotku wódz „Szalona Strzała” zostawił dla dzieciaków skarb z różnymi niespodziankami. Jednak został on ukryty. Zadaniem dzieciaków było odszukanie skarbu. Podczas plemiennych obrad uczestnicy zabawy nadawali sobie indiańskie imiona, wykonywali totemy i pióropusze, wybierali wodzów oraz prezentowali okrzyki powitalne. Młodzi Indianie wykonywali też „Łapacza Snów” –indiański amulet. Nie zabrakło tańców indiańskich oraz zadań sprawnościowych, które miały za zadanie zamienić się w strzelca, tropiciela oraz Zwinną Stopę. Wielkim przeżyciem było również wykonywanie zadań takich pokonanie Indiańskiej Ścieżki Prób. Następnie zaprezentowano krótki program artystyczny dzieci śpiewały piosenki i recytowały wierszyki zadedykowane swoim rodzicom. Nie obyło się bez oklasków i przytulasów. Nasze poszukiwanie skarbów zakończyliśmy „Tańcem Indian” Następnie zgodnie ze wskazówkami szukaliśmy skarbu. Sukcesem i wielkim przeżyciem było odnalezienie skarbu ”pomiędzy trampami i boiskiem w miejscu gdzie śpiewają ptaszki i czasami słychać szum drzew” W Skrzyni skarbów było wiele niespodzianek dla dzieci nie zabrakło też podarunków dla rodziców. Następnie odbyło się wspólne grillowanie. W bardzo przyjemnej atmosferze czas szybko upłynął i wszyscy wrócili do domów zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

(aby zobaczyć więcej zdjęć kliknij poniżej)

W ostatni majowy weekend na Bazie w Kokotku odbył się biwak "Zielonych", czyli Szczepu Zielona Ósemka. Wzięły w nim udział drużyny:18 Drużyna Harcerska w Lublińcu, 38 DH" Zielone Pióra" Szczepu " Zielona Ósemka" , 78 DH.

O wyjeździe opowiadają: Nasza przygoda w wielkim cesarstwie Chińskim rozpoczęła się w piątek zaraz po kolacji. Zostaliśmy zaproszeni do świątyni, gdzie swoją obecnością zaszczycił nas sam cesarz Chin. Dowiedzieliśmy się, że zostaliśmy wybrani jako najdzielniejsi ze swoich rodów do uczestniczenia w wielkiej walce o tron. Każdy uczestnik biwaku otrzymał nowe imię i ciasteczko z wróżbą, których zawartość rozpoczynała grę w cichego zabójcę. Zostaliśmy również podzieleni na zastępy, w jakich od tej chwili współpracowaliśmy. Czekał na nas szereg zadań, których poprawne wykonanie coraz bardziej przybliżało nas do tronu. Tworzyliśmy flagi naszych zastępów, poznawaliśmy chiński horoskop, uczyliśmy się jeść pałeczkami, wymyślaliśmy własne piosenki i przechodziliśmy metamorfozę w geishe. Nie zabrakło również chińskich smoków oraz wielkiego turnieju walk sumo i nawet w dwuszeregu odliczaliśmy po chińsku.
Pod koniec drugiego dnia byliśmy zupełnie wyczerpani, ale ani zmęczenie, ani brzydka pogoda nie przeszkodziły nam w zorganizowaniu wspólnego ogniska, przy którym kilku naszych harcerzy złożyło swoje przyrzeczenie.
Tak właśnie zakończyła się nasz kolejna harcerska przygoda w Kokotku.

Zbiórka nakrętek dla Maksia trwa,  już kolejny raz do zbiórki dołączyła Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Czarne Orły Droniowice. Brawo Wy!

Zdjęcie pokazuje tylko część nakrętek jakie zebrali. Zachęcamy wszystkich do udziału w zbiórce! Jeśli masz nakrętki i nie wiesz co z nimi zrobić zadzwoń 696 751 959 lub napisz na G.I.MAX - Max Walczy

 
Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja naszego flagowego wydarzenia jaki jest "Wyprawa w Świat Skrzata".  Z roku na rok nasze wydarzenie cieszy się co raz większą popularnością wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta. 
W tym roku spotykamy się 15 czerwca o godzinie 11:00, zakończenie planujemy na godzinę 15:00-16:00. Impreza odbędzie się w Ośrodku Harcerskim w Kokotku (ul. Pusta Kuźnica 23).
Uczestnikami mogą być dzieci w wieku 5-9 lat wraz z pełnoletnimi opiekunami (rodzicem, dziadkiem, babcią) tzn. 1 dziecko + 1 opiekun – tworzący 2 – osobowe zespoły. „Wyprawa w Świat Skrzata” jest imprezą adresowaną dla 70 uczestników (35 dzieci i 35 opiekunów). Zwracamy się z prośbą o zapoznanie się z regulaminem imprezy. 
Zapisy odbywać się będą poprzez formularz dostępny na stronie : https://wyprawa2019.zgloszenia24.pl/ 
Uwaga : zgłaszamy tylko dziecko. 
"Zadanie dofinansowane przez Burmistrza Miasta Lublińca."

KONIECZNIE ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM! Do pobrania po kliknięciu w link:  http://www.lubliniec.zhp.pl/index.php/dokumentjdown/func-startdown/160/

W terminie od 30 maja do 2 czerwca 2019r. grupa naszych harcerzy w skłądzie: Jakub Olszewski, Joanna Chyra, Anna Wróbel, Jakub Fredyk, Krzysztof Mazur, Hanna Łukiewska i Martyna Zgoda - zmobilizowała się i wyruszyła szlakiem Gór Świętokrzyskich na 61. edycję Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego. Pierwsze dwa dni rajdu okazały się być dla naszych śmiałków intensywną wędrówką szlakami górskimi, jednak rekompensowały nam to cudne widoki i wspaniała słoneczna pogoda. Warto wspomnieć, że miejscem biwakowania było pole namiotowe w Ciekotach, jest to okolica rodzinnego domu Stefana Żeromskiego. Podczas następnych dwóch dni trwał zlot rajdu, gdzie wszystkie parole że wszystkich tras mogły odetchnąć, poznać się nawzajem, no i oczywiście świetnie się bawić. Wróciliśmy do Lublińca mocno opaleni, z bagażem wspomnień, nowych doświadczeń i oczywiście grupą nowych harcerskich przyjaciół. Dziękujemy za ten aktywnie spędzony czas organizatorom oraz wszystkim uczestnikom 61 edycji Rajdu Świętokrzyskiego. Czuwaj!

Druhna Hania Łukiewska

obrezkomenlic2019a

29 maja w harcówce Szczepu Millenium odbyło się posiedzenie hufcowej Komisji Stopni Instruktorskich. Druhenki Martyna Zgoda oraz Paulina Smol otwarły próby na stopień PRZEWODNICZKI. Gratulujemy i życzymy powodzenia ⚜️

"Nie chodzi o to, byśmy osiągnęli nasze naj­wyższe ideały, lecz o to, aby były one nap­rawdę wysokie."

21 maja podczas posiedzenia Komisji Stopni Instruktorskiej z wynikiem pozytywnym zamknęła swoją próbę na pwd. Druhna Zuzia Pradela - GRATULACJE!! Dzięki nowoczesnym technologią odległość nie sprawiła problemu aby otworzyć próbę na przewodnika druhowi Jakubowi Mann, który działa na co dzień w Zespole Promocji i Informacji, a swoje pole służby będzie realizował w Krakowie. ⚜️ Nowej instruktorce życzymy dalszych sukcesów, a druhowi Kubie wytrwałości w realizacji zadań.

Czuwaj, dzień dobry! ☀️

Dziś chcielibyśmy Was zaprosić na stronę Wyloguj się! - projektu społecznego, który tworzy wraz ze swoimi przyjaciółkami jedna z naszych druhen, dh. Paulina Kędzia.

Projekt Wyloguj się! porusza bardzo ważny problem społeczny, jakim jest uzależnienie od sieci wśród najmłodszych już dzieci, które potrafią spędzić przez ekranem nawet do 6 godzin dziennie, czyli cały swój wolny czas. Jak do tego podejść? Czy jest to wina rodziców? Jak zachęcić dziecko do zabawy?

Celem warsztatów, które przeprowadzą w czterech szkołach podstawowych, jest pokazanie dzieciom, jak korzystnie mogą spędzić swój wolny czas. Dziewczyny planują przeprowadzić zajęcia, podczas których dzieci nauczą się wykorzystywać przedmioty wokół do tworzenia różnorodnych gier, które będą mogły wykorzystać zarówno do indywidualnej jak i grupowej zabawy.

Obserwujcie ich również na instagramie ➡️ instagram.com/wyloguj_sie_zwzt

Trzymamy kciuki i czekamy na rozwinięcie projektu!

11 maja w Ośrodku Harcerskim w Chorzowie odbyło się seminarium historyczne, którego temat brzmiał: Współpraca zainteresowanych historią harcerstwa z Komisją Historyczną Chorągwi Śląskiej. Podczas spotkania druhna Komendantka Chorągwi Śląskiej ZHP Anna Peterko wręczyła złote sznury chorągwiane członkom prezydium Chorągwianej Komisji Historycznej, do której został powołany druh naszego hufca pwd. Bartek Zbączyniak. Jesteśmy ogromnie dumni ze wspaniałej pasji druha Bartka, gratulujemy i życzymy powodzenia!

Rzuta oka na podsumowanie Harcerskiej Akcji Zimowej w naszym hufcu.

10-12 maja odbył się biwak drużynowych organizowany przez Komendę Hufca, w którym udział wzięli drużynowi drużyn wszystkich szczepów w naszym hufcu. Biwak odbył się w Karpaczu. Był to czas integracji, rozmów, podziękowań i ładowania baterii. Nie zabrakło również wyzwań, uczestnicy zdobyli Śnieżkę, czyli najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów! Podczas całego wyjazdu, krok w krok na szlaku grupie naszych drużynowych towarzyszył druh komendant Mariusz Maciów. To był wspaniały i pogodny wyjazd, który zaowocuje całym rokiem dobrej pracy, aż do kolejnego wspólnego wyjazdu!

 

 

Jeżeli jesteście zainteresowani nabyciem książki o losach harcerzy na terenie miasta Lubliniec - można odebrać ją w Starostwie Powiatowym w Lublińcu

Książka powstała, dzięki działalności strony internetowej Historia Hufca ZHP Lubliniec, której autorem jest druh Bartek Zbączyniak. Została wydana dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Lublińcu. Dziękujemy!

Zachęcamy!

X Jubileuszowa Gala Mistrzów Harcerstwa  była dla naszego hufca szczególnie wyjątkowa. Zwłaszcza dla druhen phm. Ewa Majczak oraz pwd. Julia Prandzioch, które otrzymały List Gratulacyjny Naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad.
Druhna Ewa jest drużynową Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Czarne Orły" z Droniowic, a druhna Julka 19 Gromady Zuchowej "Wszędobylscy". Ich praca, zaangażowanie i pasja w pracy ze swoimi drużynami zostały docenione. Jesteśmy z nich bardzo dumni i gratulujemy!

 

Jednak to nie wszystko. Tego wieczoru trzymaliśmy kciuki również za dwóch innych instruktorów naszego hufca - druhnę  pwd. Karolinę Widerę, która została nominowana w kategorii Przedsiębiorczy Skarbnik - Księgowy oraz jej męża i naszego rzecznika prasowego i szefa ZIP phm. Piotra Widerę, nominowanego w kategorii Bądź widoczny. Po 10 latach statuetka znowu trafiła w ręce naszego instruktora. Harcerskie gromkie brawa dla druha Piotrka za to wyróżnienie.

"Zrobiłam coś dla siebie" - z podniesioną głową mówi komendantka Szczepu Millenium druhna Kinga Stawecka. Wraz z końcem marca druhna Kinga wraz z druhną Katarzyną Michalak ukończyły Kurs Kadry Kształcącej. Gratulujemy i za ten kolejny krok rozwoju dziękujemy :)

 

"Gdyby tak ktoś przyszedł i powiedział:
- Stary, czy masz czas?
Potrzebuję do załogi jakąś nową twarz..."

Równo rok temu odbył się Zjazd Nadzwyczajny naszego Hufca.
Została wybrana nowa Komenda Hufca w składzie :
hm. Mariusz Maciów - Komendant
phm. Karola Wid Era - Skarbnik
pwd. Olga Spychała - członek Komendy
pwd. Dominika Beszoner - członek Komendy
pwd. Błażej Widera - członek Komendy

Komenda Hufca to czasem duża firma. Można powiedzieć mała korporacja. Ze swoimi oddziałami w postaci drużyny, szczepów i innych zespołów. To statek gdzie potrzebny jest odpowiedni kapitan oraz załoga która sprawnie będzie kierowała swoim statkiem, będzie odpowiednio zarządzała poszczególnymi działami tak aby wszystko sprawnie działało. Nie zawsze tak się da. Ale dzięki ciężkiej pracy udało nam się wiele osiągnąć czasem przygotowując coś wiele miesięcy. Czasem robiąc coś spontanicznie ale udało się. Za nami mnóstwo pozytywnych emocji, wydarzeń i długich rozmów, które zapadną nam w pamięci na długie lata.

Obecny skład Komendy to połączenie : doświadczenia, pasji, zaangażowania, pasji i szczypty szaleństwa.
I dzięki temu rok 2018 był chyba jednym z lepszych w historii naszego Hufca.
Przed nami jeszcze wiele wspólnej pracy aby jutro było lepsze...

Jeszcze raz dziękujemy obecnej Komendzie za wkład pracy, poświęcenie swojego prywatnego czasu, miłość do harcerstwa i tego co jest z nim związane.

Mariusz Maciów, Karola Wid Era Olga Spychała Dominika Beszoner Błażej Widera - DZIĘKUJEMY
Dziś jest wasz dzień.

Najlepsze życzenia składają zuchy, harcerze, instruktorzy oraz przyjaciele Hufca ZHP Lubliniec

 

Wiadomość z ostatniej chwili!
Do grona instruktorów Hufca ZHP Lubliniec im 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty dołączyła druhna Kasia - drużynowa 17 DH Laeta Silva.

Nasza radość nie zna granic. Gratulujemy i życzymy powodzenia na instruktorskim szlaku.

Hacerze naszego hufca wspierali Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zarówno w Lublińcu jak i w Oleśnie wzięli udział w koncercie muzycznym podczas zbiórki, a także można było ich spotkać z puszkami na ulicach miasta. Jeśli chodzi o pomaganie na nas zawsze można liczyć!

"Bratnie słowo sobie dajem,
Że pomagać będziem wzajem,
Druh druhowi, druhnie, druh,
Hasło znaj: Czuj duch!

Bacz, by słowo sobie dane
Było zawsze dotrzymane.
Druh druhowi, druchnie, druh,
Hasło znaj: Czuj duch! "


22 lutego to wyjątkowy dzień dla skautów, skautek, harcerzy i harcerek z całego świata. Obchodzony wtedy Dzień Myśli Braterskiej (World Thinking Day) jest momentem, w którym wszyscy łączymy się myślami. Przypada w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów. To dzięki tej parze Naczelnych Skautów, młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych, od ponad stu lat szerzą ideę braterstwa i wpierają się w zdobywaniu nowych umiejętności.
I harcerze Hufca ZHP Lubliniec 22 luty przeżyli wyjątkowo. Już od kilku dni na portalach społecznościowych niczym preludium do tego święta w ramach akcji #włóż mundur, zaczęły pojawiać się zdjęcia naszych uśmiechniętych harcerzy w mundurach. Wczoraj również włożyliśmy je z dumą i tak reprezentowaliśmy nasze środowiska w szkole i w pracy. Nadszedł też czas na wspólne spotkanie. O godzinie 17.30 na rynku w Oleśnie zebrali się wszyscy harcerze naszego hufca, rodzice, przyjaciele i mieszkańcy miasta. Uroczystość rozpoczęliśmy wprowadzeniem sztandaru hufca i apelem. Dzień ten okazał się ponadto szczególny dla wyróżnionych w rozkazie osob.
Watra wędrownicza – symbol wędrowników, znajdujący się na naramienniku wędrowniczym zdobyły druhny Wiktoria Jakubowicz i Marta Kowalska.
Zobowiązanie instruktorskie złożyły druhny Weronika Wąsala i Julia Doleżych.
Odznaka za zasługi dla hufca trafiła do druha Błażeja Widery i druhen: Pauliny Smol, Hanny Łukiewskiej, Agnieszki Mieczkowskiej, Zuzanny Pradeli, Pauliny Kędzi, Marty Dembowskiej oraz Zuzanny Tiffert.
Podczas apelu głos zabrał burmistrz miasta Olesno Pan Sylwester Lewicki, który od lat wspiera działalność 3 Szczepu "Feniks".
Akcentem kończącym było zawiązanie ogromnego kręgu łączącego wszystkich zebranych, zaplecenie uścisków dłoni i puszczenie harcerskiej iskierki, która po kolei trafiła do naszych serc i rąk. Dziękujemy wszystkim za obecność. Niech ta braterska ciepła atmosfera towarzyszy nam przez cały rok.


pwd. Zuzanna Tiffert

kliknij zdjęcie poniżej, aby zobaczyć więcej

Przez trzy jesienno-zimowe weekendy – 16-18 listopada, 7-9 grudnia oraz 4-6 stycznia – przyszli, lublinieccy instruktorzy uczestniczyli w Kursie Przewodnikowskim „Wędrujemy na szczyt” organizowanym przez Hufiec ZHP Piekary oraz Hufiec ZHP Lubliniec. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Kokotku, drugie w Piekarach Śląskich, trzecie zaś w Chorzowie.

            Podczas trzech zjazdów uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę z różnych dziedzin harcerskich, które są im niezbędne do zostania wzorowym instruktorem. Brali więc udział w różnorodnych zajęciach, które tematycznie powiązano z wędrówką górską. Podczas tego kursu każdy starał się zmierzyć z postawionym przez siebie celem. Droga zwykle zawierała wiele przeszkód – przy pomocy niezastąpionej kadry kursu udało się jednak przezwyciężyć nieraz ogromne lęki, uporać z trudami i brnąć dalej.

            Harcerze mieli okazję wiele razy zastanowić się nad swoją ścieżką harcerską, która w niedalekiej przyszłości wieść ma przez Zobowiązanie Instruktorskie. Warto wspomnieć tutaj o wędrówce na Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, który był jednym z symbolicznych szczytów – czas wędrowania był idealnym momentem na refleksję.

            Trzy spotkania pełne zajęć, zadań i dyskusji zwieńczyła wieczorna rozmowa instruktorska, przed którą nie jeden uczestnik miał obawy, jednak finalnie okazywała się jednym z najmilszych (o ile nie najmilszym) wspomnień z kursu.

            Z pewnością każdy uczestnik oprócz ogromu wiedzy, miłych wspomnień i doświadczeń, docenił również nabycie nowych harcerskich kontaktów.

            Serdecznie dziękujemy kadrze kursu, a przyszłym instruktorom gratulujemy ukończenia kursu oraz powodzenia na dalszej, miejmy nadzieję, niedługo instruktorskiej drodze!

dh Paulina Kędzia

(kliknij poniższe zdjęcie aby przejść do galerii)

Coś