Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

Odbyły się coroczne warsztaty, na których obecna bądź przyszła kadra może szkolić się w metodzie harcerskiej. Zjawili się przedstawiciele wszystkich drużyn hufca.

Tym razem przenieśliśmy się do Świtezi. Dziedzice wioski zlecali nowoprzybyłemu ludowi różnorodne zadania. Trzeba było wspólnie wysilać umysły i zgodnie pracować, by udało się zbudować makaronowe wieże. Odwiedziliśmy ostępy boru podczas InO. Niejeden pierwszy raz miał możliwość stworzenia ze zwykłego papieru jednego z fleksagonów. Zastanawialiśmy, jak ważne jest poznawanie zmysłowe otaczającego świata. Sprytem i czujnością trzeba było się wykazać, by zostać najlepszym "kilerem" Usłyszeliśmy, jakie są ważne etapy rozwoju młodych ludzi. A dh. komendantka zaangażowała nowe pokolenie w pracę hufca. Harcerski weekend szybko dobiegł końca. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w nadanie tego niepowtarzalnego wymiaru warsztatów.

Do zobaczenia za rok!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
warszatykadry2012asdert

A tutaj przypomnienie papierowej składanki:
http://www.youtube.com/watch?v=BiVyWNwKPWI

Ananas

logohufiec2012W naszym hufcu wyróżniono kilka drużyn za rzetelną całoroczną działalność harcerską.
Srebrną Drużyną Hufca Lubliniec zostały:
- 9 DH "Lekka Stopa"
- 26 DH "Sokoły"

Brązową Drużyną Hufca Lubliniec zostały:
- 18 DH im. ks. płk. Jana Szymały
- 29 DW "Le Millas"

Gratulujemy!

Ananas

Szczepu naszego Hufca podsumowały mijający rok w filmowych prezentacjach. Zapraszamy do harcerskich wspominków 2012r.

Szczep Ósemka

Szczep Milenium

W sobotę w szczepie Millenium odbyła się hufcowa wigilia. Po odczytaniu fragmentów Pisma Św. i kolędach, skarbnik podsumował upływający rok. Rozkazem Komendantki Hufca hm. A. Miedźwiedzik wyróżniono odznaczeniem hufcowym "Za Zasługi dla Hufca ZHP Lubliniec" druha pwd. Damiana Głąba i druha pwd. Jakuba Kłobuza. Po kolejnych kolędach obejrzeliśmy prezentacje szczepów z tego roku. Tradycyjne dzielenie się opłatkiem i życzenia, smakowanie ciast i iskierka zakończyły wigilijne spotkania w naszym hufcu.

"...życie mamy dane i zadane i jedynie od nas zależy jaką drogę życia wybierzemy i co po sobie zostawimy ..."

Betlejemskie Światło Pokoju w piątek 21 grudnia br.oficjalnie przekazano władzom powiatu i mieszkańcom w kościele NMP Królowej w Kokotku. Ogień wprowadzili przedstawiciele lublinieckich szczepów podczas wieczornego nabożeństwa. Prowadzący ojciec Bartek przywitał harcerzy i wprowadził wiernych w temat BŚP. Harcerze odegrali scenkę o młodych Włochach, wolontariuszce Marii i skaucie Luigii, odczytali Ewangelię, a pod koniec mszy zapoznał z historią Światła i lublinieckiego harcerstwa dh. Krzysztof. Światło w imieniu Starosty odebrał p. Krzysztof Olczyk. Po mszy harcerze spotkali się przy wielkim ognisku i smacznym bigosie z gorącą herbatą.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
betelejm2012ogien

2012 bsp logo

W dniu 16 grudnia w godzinach wieczornych grupa 50-ciu harcerzy Hufca Lubliniec uczestniczyła w spotkaniu opłatkowym i uroczystym przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju na Jasnej Górze. Od 18-stego grudnia harcerze Szczepu Millenium oraz drużyn Droniowic, Olesna, Woźnik i Koszęcina rozpoczynają przekazywanie ognia instytucjom, szpitalom, szkołom, kościołom, DPS-om i zakładom pracy. W dniu 21.12.2012 o godzinie 17:30 w Kościele NWP Królowej w Kokotku nastąpi przekazanie ognia Staroście, Burmistrzowi, Radzie Miasta i lublinieckiemu duchowieństwu.

A dokładniej: harcerskim palcem po angielskiej mapie w Kokotku. W dniach 07.12.2012-09.12.2012 odbywał się w angielskim stylu harcerski biwak w Kokotku. Rozpoczął się od sportowo-angielskiego quizu i wykonania plakatów Wielkiej Brtanii: Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej. W nocy harcerze podjęli trud zabawy "Ganianie za Mikołajem" po lesie, który zaowocował piernikowymi prezentami. Sobota rozpoczęła się gimnastyką z elementami jogi oraz tańcami. Nad pozycją "kwiat lotosu" musimy jeszcze popracować:). O godzinie 5 o'clock piliśmy herbatę angielskim zwyczajem bynajmniej nie z angielskiej zastawy (plastikowe kubki jednorazowe), ale gdyby mieszkańcy Buckingham Palace wiedzieli, jak świetnie się bawimy, to z pewnością porzuciliby pałac na rzecz Kokotka:). Od rana graliśmy w grę "Bomber Man". Donoszę, że zginęło 10 osób, w tym jedna dwa razy:). Lista trupów do wglądu w komendzie Szczepu Feniks:). Grę wygrała druhna Ola Korzeniewska. Podczas biwaku była musztra, pląsy, śpiewy angielskie, tańce szkockie, zajęcia artystyczne (lepienie z ciastoliny i modeliny symbolów Wielkiej Brytanii, ale i nie tylko...). Druhna Tosia Antkowiak wykonała piękne granatowo - różowe serce. Harcerze nakręcili oryginalny film krótkomerażowy z własnymi osobami w rolach głównych. Nic tylko czekać na nominacje do Oscarów:). Na moment każdy mógł się poczuć jak Sherlock Holmes i rozwiązać kryminalną zagadkę. Jedną z atrakcji była wyprawa na górkę, z której harcerze skutecznie usunęli cały śnieg. Narzędzia: sanki i dupoloty:). Pod koniec nasze twarze nie były oprószone śniegiem, lecz czarną ziemią. Mamy nadzieję, że do zimowiska górka pokryje się na nowo śniegiem.
        
Wszyskich spragnionych przygód i harcerskiego życia zapraszamy na zbiórki do Domu Harcerza, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Czuwaj!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
pomapie2012ase

Pytanie to mogły zadać osobiście oleskie zuchy Świętemu Mikołajowi, który odwiedził je w Domu Harcerza podczas dwudniowego biwaku. Co prawda Mikołaj wyprzedził trochę swoje święto, ale powiedział, że zuchy tak ładnie się bawiły i pląsały, że nie mógł już dłużej wytrzymać:) Zuchy napisały nawet list do Mikołaja oraz przedstawiły graficznie swoje wymarzone prezenty. Podczas wspólnie spędzonego czasu zuchy dowiedziały się, jak obchodzi się Mikołajki w innych krajach oraz wykazały się kreatywnością podczas wykonywania ozdób choinkowych. Apetyty wszystkim dopisały i zuchy pochłonęły niezliczoną ilość pierogów. Podczas kolejnego biwaku mogą pobijać rekord Guinessa w tej dziedzinie. Na zakończenie biwaku każdy zuch otrzymał dyplom i choć radość z dyplomów była wielka, to radość z powrotu do domu znikoma? Na tytułowe pytanie odpowiedzi udzielić nie mogę, ale wszystkie zainteresowane dzieci odsyłam do Domu Harcerza na zbiórki zuchowe w poniedziałki o 16.00.

Czuwaj!

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
mikolajolesno2012

X Ogólnopolski Rajd im. Szarych Szeregów organizowany przez I Szczep Środowiskowy im. Floriana Marciniaka oraz Hufiec Ziemi Myszkowskiej można zaliczyć jako bardzo udany. Przygoda 5 patroli ("Dzięki za info" - Szczep "Millenium"; "Biorę plecak i wychodzę" - Szczep "Zielona Ósemka"; "Uje muje dzikie węże" - Szczep "Zielona Ósemka"; "Dzieci Baby Guli" - Szczep "Zielona Ósemka"; "Przcie X Komitran" - Szczep "Feniks" z Olesna) z Hufca Lubliniec zaczęła się w piątek 21 września 2012. Na wyznaczone miejsce zbiórki w Żarkach Letnisko dotarliśmy sporo przed czasem, toteż można było się powylegiwać na skwerku i pobawić w gry harcerskie. Właściwa część rajdu zaczęła się o godzinie 14.30 pierwszą grą terenową, podczas której na punktach wykonywaliśmy różne, ciekawe zadania (m.in. wyrabianie patrolowego stempla, zaprezentowanie patrolu na krótkim filmiku, pisanie antyniemieckich ulotek, odczytywanie map). Finałem ww. gry było dotarcie do Szkoły Podstawowej w Żarkach, gdzie mieliśmy zapewniony nocleg. Wieczorem odbył się apel, który oficjalnie rozpoczął rajd. Samo meldowanie patrolowych trwało nie mało czasu, ponieważ na tegorocznych Szarych Szeregach pojawiły się 22 ekipy. Po apelu odbyła się kolejna gra terenowa. Tym razem nocna. Gra równie zawiła, co ciekawa i wciągająca, trwała ponad 3 godziny. Zabawę udało się ukończyć tylko 3 patrolom.

Następnego ranka, wszystkie patrole zgłosiły się na dzienną grę terenową, która miała ograniczony czas trwania i musieliśmy się zmieścić w ok.5 godzinach. Podczas marszu towarzyszyły nam fajnie pomyślane punkty. Układanie wieży ze skrzynek wisząc na uprzęży, strzelanie z łuku, paintballu, podsłuchiwanie Niemców, podchodzenie łączniczki i inne zadania przysporzyły nam sporo frajdy i śmiechu. Po drodze mogliśmy zobaczyć zamek w Mirowie, a metą okazał się zamek w Bobolicach, który przywitał nas długo wyczekiwaną grochówą. Jedną z niespodzianek okazała się bezpłatna możliwość zwiedzania zamku. Niektórym wystarczył jednak wygląd z zewnątrz.

Po powrocie do szkoły, nieźle zmęczeni, udaliśmy się na kolejną jubileuszową niespodziankę, czyli pokaz fire-show, który spontanicznie rozkręcił druh Sebastian Piotrowski. Po ogniowym widowisku udaliśmy się z powrotem do budynku, gdzie czekał na nas ogromny tort!  Bardzo dobry tort!

Kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów była bonusowa nieobowiązkowa gra nocna, podczas której można było poprawić punktację patrolu odbywająca się równocześnie z turniejem siatkówki. Połączone siły patroli z Lublińca i Krakowa o wdzięcznej nazwie "I miejsce" zdobyły - I miejsce. W czasie bonusowej gry również nie zawiedliśmy. Patrol "Uje muje dzikie węże" ze Szczepu "Zielona Ósemka" walczył do samego końca i jako pierwszy dotarł do wyznaczonego miejsca w Myszkowie.

Zakończenie rajdu i wręczenie nagród odbyło się kolejnego dnia, czyli 23 września 2012 roku, podczas apelu.
I tak oto zostaliśmy uhonorowani w następujących kategoriach:

  • I miejsce dla patrolu "Uje muje dzikie węże" ze Szczepu "Zielona Ósemka"
  • Tytułu Najlepszego Patrolowego druh Patryk Antos
  • I miejsce w turnieju siatkówki dla drużyny "I miejsce"- połączone siły Szczepów "Millenium", "Zielona Ósemka" i "Bartoszowcy"

Zmęczeni, głodni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Lublińca, gdzie pożegnaliśmy się harcerską iskierką.

Do zobaczenia za ROK!!!

Druhna Aleksandra Kowol

Kliknij poniżej by zobaczyć więcej zdjęć
rajzare2012

Na dwa tygodnie (6-19.08.2012) w Kokotku spotkali się reprezentanci drużyn harcerskich i starszoharcerskich z Lublińca, Kalet, Boronowa, Bzinicy, Kochanowic. Licznie, bo w aż ośmiu zastępach tworzyli z zapałem obozową rzeczywistość.

Uczestniczyliśmy w wyjątkowym czasie jubileuszu. Razem z innymi obozami i koloniami korzystaliśmy z tego, co przygotowali dla nas starsi harcerze. Wystawa w namiocie cyrkowym według zamysłu druhny Iwony i druha Bartka przybliżyła nam historię n a s z e g o harcerstwa. Festiwal piosenki pokazał, że instruktorzy, gdy byli młodsi też śpiewali podczas Coco. Wyróżnieniem dla obozowiczów był udział w grze miejskiej w Lublińcu.

W naszej pamięci pozostaną podchody prowadzone przez druha Sebastiana dalekimi ścieżkami i spartakiada dziwnych konkurencji jak kręcioł czy popychanie piłki nosem. Na basenie królowała balonówka i tylko pozornie zimna woda. Najsilniejsi harcerze ścierali się w rugby z drużyną z Krakowa. Być może dlatego podczas ślubów było tak wiele par. ;) I całym zgrupowaniem spotkaliśmy się przy ogniu pośród harcerskich pieśni. na dawnej ogniskowej polanie.

Wyjątkowa była wędrówka w noc spadających gwiazd, gdzie poza meteorytami, jak na harcerzy przystało, szukaliśmy północy z druhem Patrykiem. Wielu odważnych obozowiczów ukończyło próbę Robinsona i Trzech piór. Odbyły się także przyrzeczenia w obydwu szczepach. W braterskiej atmosferze wokół harcerskiego ognia.

Podczas zakończenia dnia magiczny Kokotkowy napój druhny Ani, niezachwycający wszystkich w smaku, dodawał sił. A ostatniego wieczoru wspomnienia pozostały w zwierciadlanych kolorowych kamyczkach - prezencie dla każdego.

Ananas
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20131

Tuż przed apelem (11 sierpnia) wszyscy zgromadzeni na Jubileuszu Ośrodka i Hufca, utworzyli napis KOKOTEK widziany z lotu ptaka:).

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20132

11 sierpnia 2012r. Apelem - nasz Hufiec rozpoczął świętowanie Jubileuszu 85-lecia swojego istnienia i 45 rocznicę wybudowania Ośrodka Harcerskiego w Kokotku. W Apelu wzięli udział harcerze z Lublińca, Krakowa, Toszka i Czerwionki-Leszczyny, starzy weterani kokotkowych obozów, a także harcerze i instruktorzy przez lata związani z naszym hufcem (przybyli także byli hufcowi dh hm Henryk Robak i dh hm Tadeusz Robak). Nie zabrakło władz harcerski i lokalnych. Podczas apelu mogliśmy podziwiać sztandar pierwszej przedwojennej żeńskiej drużyny harcerskiej im. Królowej Jadwigi w Lublińcu z brzozowym drzewcem.
 
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20133
Po apelu - wszyscy uczestnicy Jubieluszu udali się na amfiteatr by tam zrobić sobie wspólne zdjęcie.
 
Kliknij by zobaczyć więcej zdjęć
krinika20134
"Pa­mięć o przeszłości oz­nacza zaan­gażowa­nie w przyszłość."
Jan Paweł II
Kolejnym punktem obchodów Jubileuszu było zasadzenie drzewek pamięci - tym harcerzom, którzy odeszli już na wieczną wartę, a który byli budowniczymi naszego Ośrodka i wieloletnimi instruktorami Hufca Lubliniec. Mamy nadzieję, że drzewa te przypominać nam będą o nich i nigdy nie pozwolą zapomnieć. Drzewkami uczciliśmy pamięć: dh. Krystyny Rożniewskiej, dh. Mariana Ożarowskiego, dh. Juliusza Kulę, dh. Joachima Kurpierza, dh. Zenona Zbączyniaka, dh. Romana Krupskiego.
 
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20135
Kolejnym punktem programu była rywalizacja w rozbijaniu namiotów na czas -  pomiędzy harcerzami (z niewielkim jeszcze stażem obozowym) a instruktorami, którzy pod namiotem spali jeszcze wtedy, gdy dinozaury spacerowały po ziemi. Minimalnie szybciej namiot postawili weterani:) Jednak nie ma się co martwić o następców - robota paliła im się w rękach:) Dobrze, że od tego nie zajął się cały namiot:)
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20136
Podczas Jubileuszu wybieraliśmy najbardziej kultowy przedmiot kokotkowy. Jak można zobaczyć na poniżej tabelce walka o tytuł trwała do końca. Minimalnie wygrał KOKUŚ - rozumiany jako samochód kokotkowy (i w wersji nyska i volkswagen). Oto wyniki głosowania:
Przedmiot Liczba głosów
Kokuś 27
Menażka 26
Pasztet herbowski 23
Czeremcha 21
Lateks 17
Dżem 16
Nutelka (szklanka) 7
Flizelina 6

krinika20137
Specjalnie z okazji Jubileuszu w namiocie w dolince, powstało Polowe Muzeum Harcerskie - składające się z 5 części. Pierwsza z nich opowiadała historię powstania Ośrodka w Kokotku, druga przypominała postać dh. hm Mariana Ożarowskiego i jego radiostację SP-ZAK/9. W kolejnej części muzeum obejrzeć można było wszystko to, co kojarzyło się z obozowaniem na naszej stanicy (mundurki, książki obozowe, kroniki). W części czwartej  - symbolicznie nasz hufiec reprezentowało drzewo z którego wyrastają jak gałęzie - trzy szczepy, w tej części można było zobaczyć jak pracują i bawią się nasi harcerze - dziś. Ostatnia część zarezerwowana była dla gości, którymi byli harcerze z Krakowa i Toszka oraz skauci z Niemiec.
 
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20138

Tuż za Polowym Muzeum Harcerskim - postawiliśmy naszą Tablicę - Hyde Park, gdzie każdy mógł coś napisać, narysować czy podpisać się. Wszystkie wpisy zostały utrwalone cyfrowo. Prezentujemy je poniżej - poszukajcie swojego:)

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20139

Ostatnim punktem jubileuszowych uroczystości, był Festiwal Wspomnień. Festiwal prowadzony przez Anię, Bartka i Radka, podczas którego można było posłuchać piosenek, które gościły przez lata na scenie Festiwalu Leśnych Estrad, z nieśmiertelnym "Koko-Songiem", nastrojowym "Przeżyj to sam" czy harcerską "Dżdżownicą" (w nowym i starych aranżacjach). Nie zabrakło niespodzianek - występ zespołu "Poszedłem na Dziób", czy harcerzy z byłej 16LDH "Tramp". Na koniec przemocnym widowiskiem uraczyli nas FireDancerzy:)
 
Więcej zdjęć - kliknj poniżej
krinika20140
Podczas Jubileuszu można było sobie zrobić zdjęcie ze specjalnym kokotkowym harc-bannerem. Zapraszamy do wyszukania i pobrania swoich zdjęć:)
 
Kliknij poniżej by zobaczyć więcej zdjęć
krinika20141

Maciek Wilk przygotował jeszcze jeden filmik z naszego Jubileuszu
- tym razem posłuchajmy co powiedzieli mu harcerze:) ( a mówili sporo i o różnych sprawach)

W dniu 10 sierpnia harcerze z Lublińca, Krakowa i Toszka, wzięli udział w zorganizowanej z okazji Jubileuszu 85-lecia Hufca i 45-lecia Ośrodka Harcerskiego w Kokotku grze miejskiej zatytułowanej "Śladami lublinieckich harcerzy". Gra została przeprowadzona wg. pomysłu druha Marka Budzyńskiego. By grę ukończyć harcerze musieli się wykazać sprawnością fizyczną, znajmością alfabetu Morse'a, umiejętnością udzielenia pierwszej pomocy, czy spostrzegawczością. Najważniejszym jednak celem gry było przypomnienie sylwetek zasłużonych harcerzy naszego hufca oraz oczywiście dobra zabawa.
 
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20142

W tym roku harcerze oleskiego Szczepu ZHP "Feniks" wraz z niezrzeszonymi koleżankami i kolegami odpoczywali w górach, w miejscowości Ochotnica Dolna. Tym razem przenieśliśmy się w okres średniowiecza i "odwiedziliśmy" Zawiszę Czarnego na jego "zamku". Już pierwszego dnia obozowe drużyny zaprezentowały swą średniowieczną tożsamość, w zaprojektowanych przez siebie i samodzielnie wykonanych strojach z epoki zarówno kadra jak i uczestnicy wspaniale się bawili. Poznawaliśmy historię, tradycje i piękno gorczańskiej ziemi. Odwiedziliśmy muzeum poświęcone amerykańskiemu ?Liberatorowi?, dotarliśmy na przełęcz Pańska Przechybka do miejsca katastrofy "Liberatora", zuchy zdobywały Łysą Górę. O ciekawej i bardzo tragicznej historii ochotnickiej "krwawej wigilii" opowiedział nam gospodarz ośrodka na wieczornym ognisku. Ekscytująca była wyprawa na wschód słońca, na Lubań, oczywiście tylko dla chętnych zdobywców gór.

Ciekawość harcerzy nie skończyła się na Ochotnicy. W poniedziałek całym obozem wybraliśmy się na wycieczkę w Pieniny. Zaczęliśmy od wąwozu Homole, starsi zdobyli Wysoką a młodsi dokładnie "zapoznali się" z Kamiennymi Księgami. Po górskiej wycieczce zwiedziliśmy cerkiew, która teraz jest kościołem katolickim w Jaworkach, a następnie Szczawnicę, gdzie kurowaliśmy swoje organizmy zdrowotną wodą. W środę kolejna wycieczka, tym razem do Niedzicy i Czorsztyna. Poznaliśmy elektrownię na zaporze, Zamek w Niedzicy i Czorsztynie. Największą atrakcją tego dnia był rejs gondolami po jeziorze. Wieczorem, u stóp czorsztyńskiego zamku troje naszych harcerzy, Ewelina Seget, Ola Garus i Karol Gittel złożyli przyrzeczenie harcerskie. Ich odwagę postanowiły również sprawdzić niebiosa fundując burzę. Wszyscy przeszli tę próbę zwycięsko, nawet ulewa nie zgasiła naszego ogniska i mogliśmy dokończyć ceremonię. Zażywaliśmy również kąpieli w potoku Ochotnica i sportowych harców na tamtejszym Orliku. Niezapomniany był bal z dworskimi tańcami no i tradycyjne już harcerskie śluby. 27 lipca wszyscy zadowoleni wrócili świętować na Dni Olesna.

Komendantka Szczepu
phm. Ewa Bebłot

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20143

Harcerski Biwak Wędrowny - Brzezinka 29.06 - 1.07.2012. W piatkowe wczesne popołudnie grupka harcerzy wyruszyła spod Domu Harcerza wraz z druhną Alą Chudy do Brzezinki na dwudniowy biwak zorganizowany wraz z Komendantką Szczepu dh Ewą Bebłot. Ponad 10 kilometrową trasę pokonali w 3 godziny. Zmęczeni ale szczęśliwi dotarli na miejsce biwakowania.

Dwa dni spędzone z dala od miejskiego zgiełku, nocowanie w rozbitym prze siebie namiocie (lub po prostu pod gwiazdami), budowanie szałasów, zbieranie jagód wspólnie przyrządzane posiłki to dla wszystkich wielka frajda. Relację niech uzupełni rymowanka ułożona przez uczestników i wpisana do kroniki.

Ze świadectwami w kieszeniu, bardzo poruszeni,
ruszyliśmy w lasy na super wypasy, z kumplami z klasy i nie tylko...
Było bardzo daleko i wszyscy chcieli mleko.
Pić nam się bardzo chciało, ale było go mało.
Namioty rozłożyliśmy z trudem, graniczyło to z cudem.
Przy ognisku fajnie się siedziało i picia nie było już mało.
Spać poszliśmy późno, a dzisiaj nie jest tak luźno.
O 6 była pobudka, potem byliśmy na jagódkach.
Budowaliśmy też szałasy, a obok konie miały full wypasy.
Po angielsku mówiliśmy cudnie w samo południe i było schludnie.
A teraz idziemy po kamienie, takie już nasze przeznaczenie...
Ania z Hanią na dworze spały, gwiazdy podziwiały i na ufo czekały.
Jutro skoro świt wstaniemy i do domu "pobiegniemy".

 

Uczestnicy biwaku-Tomek Jurczyk, Hania Jerka, Ania Górska, Magda Pieknik-Janiszewska, Patryk i Szymon Sitek oraz Krzysiu i Piotrek Piśniak wrócili zmęczeni ale bardzo szczęśliwi i już w planie następny biwak jeszcze w wakacje.

Czuwaj!

Kliknij poniżej by zobaczyć więcej
krinika20144

30 czerwca odbył się hufcowy Kokoturniej. Reprezentacje drużyn dzielnie pośród słonecznego żaru stawiały czoła zadaniom przygotowanym przez namiestnictwo. Konkurencje sprawdzające harcerską wiedzę, którą każdy harcerz powinien posiadać, nieraz przysporzyły śmiechu i zadziwienia. Zwycięską drużyną została 9 DH "Lekka Stopa", na drugim miejscu znalazła się 28 DSH "Czarny Szlak". Gratulujemy wyniku :) Mam nadzieję, że każdy uczestnik, mniejszy lub większy, będzie zawsze miło wspominał ten pierwszy dzień wakacji 2012.

Ananas

W dniu 26 maja br. odbyły się Manewry Harcerskie - Olesno 2012, zorganizowane z inicjatywy Komendantki Szczepu ZHP "Feniks" w Oleśnie, dh. Phm. Ewy Bebłot i przeprowadzone przez harcerzy i przyjaciół Szczepu, przy wydatnej pomocy żołnierzy Jednostki Wojskowej w Szumiradzie. Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta i Gminy w Oleśnie. Trasa piesza Manewrów prowadziła z Sowczyc do Ośrodka ZHP w Kucobach. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Komandor Stefan Domański na placu przed Domem Dziecka w Sowczycach. Uczestnicy pokonali ponad 11 kilometrów. Na trasie rozmieszczone były punkty kontrolne, na których sprawdzana była wiedza teoretyczna i praktyczna z terenoznawstwa oraz o ruchu drogowym. Nadleśnictwo Olesno przygotowało do wykonania zadania dotyczące rozpoznawania drzew i roślin, ochrony przyrody i ochrony przeciwpożarowej lasów. Dodatkowym zadaniem ekologicznym było zbieranie śmieci na trasie, zebrali 6 worków. Uczestnicy mieli również do pokonania tor przeszkód a na mecie odbył się konkurs strzelecki przeprowadzony przez żołnierzy oraz konkurs z wiedzy o terenie manewrów, historii i tradycji harcerstwa. Rywalizacja zakończyła się konkursem piosenki turystycznej, w którym uczestnicy spiewali piosenki z własnymi tekstami dotyczącymi manewrów. Komisja sędziowska w składzie: Ewa Żak, Marta Bebłot, Kinga Łapucha, Karolina Domańska, Łukasz Krzemiński i sędzia głowny Marian Weksej, przedstawiła protokół z wynikami ogółnymi za wszystkie wyżej wymienione konkurencje. Zwyciężył patrol  "Ciekawa Nazwa" z Państwowego Gimnazjum nr 1 w Oleśnie w składzie: Olga Spychała, Zuzanna Tiffert, Tomek Jurczyk, Anna i Marta Czyrny, Sylwia Lupa, Julia Lewicka, Magdalena Pieknik-Janiszewska z opiekunką panią Alicją Chudy. Miejsce drugie zajął patrol ?Biorę Plecak i Wychodzę ze Szczepu ZHP ?Zielona Ósemka? z Lublińca. Zwycięski patrol otrzymał puchar Burmistrza Olesna pana Sylwestra Lewickiego, oraz nagrody ufundowane przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Oleśnie (plecaki). Dowódca Jednostki Wojskowej z Szumiradu pan płk dypl. Andrzej Domeradzki wręczył puchar dla zwycięzcy zawodów strzeleckich. Nadleśnictwo Olesno ufundowało nagrody w konkursie ekologicznym. Ponadto uczestnicy otrzymali liczne upominki ufundowane przez PSS "Społem" w Oleśnie, Spółdzielnię Handlową "Rolnik" w Oleśnie Urząd Miasta i Gminy w Oleśnie. Żołnierze pod dowództwem pana mjr. Zdzisława Szuby poczęstowali uczestników pyszną grochówką. Grom i zabawom nie było końca... W Manewrach wzięło udział 81 uczestników.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20145

W dniu 2 maja 2012 roku delegacja Hufca ZHP Lubliniec uczestniczyła w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. Na terenie Cmentarza Wojskowego odbyła się Msza Święta Polowa odprawiona w intencji Ojczyzny i Miasta. Po uroczystości przybyli złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20146

Po zebraniu niezbędnego doświadczenia, wykazaniu się potrzebną wiedzą i kreatywnością przyznaliśmy w podsumowaniu kursu zastępowych 18 patentów. Byli to: Ania Górska, Nina Małyska, Adama Kolasa, Wiktoria Kozłowska, Karolina Mazur, Iga Mieczkowska, Hania Jerka, Karolina Krupinska, Gabrysia Kowol, Igor Chmielowski, Basia Kowol, Krzysiu Mazur, Hania Myrcik, Robert Niesłony, Maciej Stawiarz, Angelo Korzekwa, Dominika Beszoner i Asia Chyra. Szczęśliwcy ci mają zatem podstawy do powierzenia im funkcji w drużynach, co zależy oczywiście od potrzeb i decyzji drużynowych. Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników kursu, którzy dołączyli do Zakonu Obrońców Prawa Harcerskiego i świetnie się wczuli w obrzędowość odwołującą się do templariuszy. Bardzo ciekawe okazały się dyskusje z Wami, warto też podkreslić wspaniałą musztrę, różnorodność piosenek i pląsów jakie znacie oraz odwagę podczas gier, jakie przeżyliście. Nie zabrakło sprawdzenia wiedzy harcerskiej podczas biegu. Wszystko to niech owocuje w Waszej służbie harcerskiej.

Czuwajcie!

hm.Katarzyna Łukawska-Pasternak

krinika20147

W dniu 10 marca 2012 roku brałem udział w drugiej części 37 Nadzwyczajnego Zjazdu ZHP w Warszawie. Tematem drugiej części było dokończenie prac na zmianą statutu.

Druga część rozpoczęła się o godzinie 1000 i po przyjęciu porządku obrad delegaci przeszli zaraz do prac na projektami uchwał. Zmiany były uchwalane blokami tematycznymi. Większość zmian jakie zostały wprowadzone dotyczyły kwestii uporządkowania statutu ZHP. Z perspektywy naszego Hufca najważniejsza uchwałą było przyznanie osobowości prawnej dla hufców jednak ta poprawka statutu nie przeszła z uwagi na wycofanie poprawki przez wnioskodawcę. Dużo emocji wzbudziły natomiast uchwały dotyczące zmian w kadencyjności władz oraz zmiany w prawie harcerskim. Ostatecznie po burzliwych obradach zapisy w statucie dotyczące tych kwestii nie uległy zmianie. Nadmienić należy, iż II część Zjazdu przebiegała bardzo sprawnie.

Całość obrad zjazdu można było śledzić na stronie www.zjazd.zhp.pl gdzie była relacja na żywo. Więcej informacji oraz galeria foto na stronie zjazdu.

phm. Mariusz Maciów

24 marca zuchy z naszego hufca przybyły do Kokotka, aby wspólnie przywitać wiosnę.  Rozpoczęliśmy pląsowiskiem, później podzieliliśmy się na patrole i ruszyliśmy w drogę. Aby zachęcić wiosnę przyozdobiliśmy słoneczko i rysowaliśmy kreda po asfalcie. Wykonywaliśmy laurki i kwiatki z bibuły dla wiosny, a na koniec wykonaliśmy marzanny i ostatecznie pożegnaliśmy zimę. Impreza zakończyła się ogniskiem, które przygotowali druhowie z 9dh.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20148

22 lutego 2012r 16 ŚLDH "TRAMP" spotkała się na terenie boiska szkoły podstawowej i przy wspólnym ogniu, harcerskim śpiewie, czytaliśmy sentecje o przyjaźni, wspominaliśmy generała Baden - Powella, założyciela scautingu. Nauczyliśmy sie piosenki "Pozytywne myślenie" ... by muzycznie zaakcentować to, że zmartwienia i troski nie są tak straszne, gdy wokół nas jest krąg przyjaciół..
 
Z harcerskim pozdrowienie dh Fruwajka
Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20149

krinika20150

Serdeczne pozdrowienia dla braci, którzy wzięli udział w założycielskim spotkaniu Zakonu Obrońców Prawa Harcerskiego na ziemiach lublinieckich w dniach 2-4 marca 2012r. Wierzę, że nasze działania przyniosą ważne skutki w środowisku. Wszystko zależy od Was, kochani zastępiusze! Zdobyliście pierwszy stopnień  wtajemniczenia, a niedługo nadejdzie dzień próby. Prawdziwy sprawdzian Waszej dzielności i kolejne "tajne" spotkanie wyznaczam na 30.03-1.04.2012r. Przygotujcie zatem swe wystąpienia na nasze zgromadzenie zgodnie z przydzielonymi tematami i przywieźcie swe stroje obrzędowe, i ofiarę 40 talarów w złocie ;). Bez nich nie będziecie mogli dostąpić udziału w naszej służbie. Wielki mistrz, czcigodny seneszal i dostojny marszałek w osobach dh Kasi, dh Oli i dh Pawła liczą na Was! Niech żaden z 30 braci i sióstr nie zawiedzie pozostałych.

Czuwajcie!
hm.Katarzyna Łukawska-Pasternak

22 lutego 2012 roku w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Kokotek" zuchy, harcerze i instruktorzy Hufca ZHP Lubliniec uczestniczyli w uroczystościach związanych z Dniem Myśli Braterskiej. W czasie uroczystego ogniska dokonano podsumowania współzawodnictwa za 2011 rok.

W kategorii gromad zuchowych:

"Złota Gromada Zuchowa"
7 Gromada Zuchowa "Leśne skrzaty"

"Srebrna Gromada Zuchowa"
6 Gromada Zuchowa "Tropiciele marzeń"

"Brązowa Gromada Zuchowa"
19 Gromada Zuchowa "Wszędobylscy"

W kategorii drużyn harcerskich:

"Srebrna Drużyna Harcerska"
9 Drużyna Harcerska "Lekka stopa"

26 Drużyna Harcerska "Sokoły"

"Brązowa Drużyna Harcerska"
18 Drużyna Harcerska im. ks. płk. Jana Szymały

Spotkanie zakończyła gorąca herbata z pysznymi ciasteczkami. Uroczystość zakończył krąg harcerski.

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20151

30 stycznia 2012r. gromada krasnoludków wraz z grupką skrzatów zawitała do Kokotka. Podczas czterodniowego zimowiska nasza mała miejscowość  zamieniła się w leśna Krasnalandię. Cały biwak opierał się na opowieści o krasnoludkach, przeczytanej z Wielkiej Księgi.  Każdego dnia wspólnie odkrywaliśmy tajemnice lasu.  Dzieci mogły wykazać się sprytem oraz znajomością krasnoludkowych zwyczajów  podczas  biegu o skradzioną  księgę;  m.in.  pomogły Teofilowi Szydło (dh. Ali) zdobyć lipowy napar, rozbawiły smutnego Śmieszka  Plamę (dh. Ola),  rozpoznawały rośliny z Hałabałą Paprotnikiem (dh. Maja) oraz rzeźbiły w śniegu razem z Tymoteuszem Wahadło (dh Igor). Wszystkie podejrzenia padły na Ambrożego Kulfona (dh Budzik), jednak okazało się, iż był niewinny. Wielka Księga szczęśliwie wróciła na swoje miejsce.  Aby zabezpieczyć bajki  przed złodziejami i wyginięciem, każdy z nas stworzył swoją własną Księgę. Nie obyło się również bez śnieżnych szaleństw na górce oraz zimowej olimpiady.

Wtorkowy wieczór swą uwagę skupiał głównie na trójce harcerzy (Monika Seget, Eryk Kucharski, Kuba Drewek), którzy złożyli przyrzeczenie harcerskie. Ostatni dzień przebiegł w rozrywkowych klimatach, ponieważ młode krasnoludki spod leśnego Byłosobierazu  uczestniczyły w pokazie talentów oraz zabawie karnawałowej. Wszystkim dzieciom oraz kadrze żal było żegnać się z naszym Leśnym Domem.  Już odliczamy dni do kolejnego biwaku oraz mamy nadzieję, iż niebawem się zobaczymy.

Dh. Maja Cierpiał  &  Dh. Ala Duda

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20152

Od poniedziałku 16.01 do piątku 20.01.2012, 12 zuchów i 30 harcerzy z oleskiego szczepu "Feniks" wypoczywała w ośrodku harcerskim Hufca Lubliniec "Kokotek". Harce starszych związane były z tematyką dzikiego zachodu. Kowbojskie życie widoczne było na każdym kroku, zamiast sali kominkowej SALOON, kowbojskie kapelusze, bandamki no i ... hazard. Harcerze wykonywali dekoracje saloonu, przygotowywali scenki z życia kowbojskiego, zdobywali dziki zachód w zaśnieżonej scenerii ośrodka w Kokotku bawiąc się fantastycznie. Szeryf Łukasz i Mateusz czuwali aby kowboje nie przekraczali zasad. Zuchy pod opieką dh Justyny i dh. Ani przeniosły się w bajkowy świat Pana Kleksa. Śpiewali piosenki wcielali się w bajkowe postacie. Ponieważ biwak kończył się w przeddzień Dnia Babci nie zapomnieli o tym święcie i przygotowali krótki program, który przedstawili na spotkaniu Babć i Dziadków w Oleśnie zorganizowanym przez Związek Emerytów.  Bardzo ważnym i wzruszającym momentem było uroczyste świecowisko, na którym dh Tomek Jurczyk złożył przyrzeczenie harcerskie a dwoje zuchów Karolina Ungur i Bartek Kuc złóżyli obietnicę zuchową. Przyrzeczenie i obietnicę przeprowadził zaproszony na uroczystość dh hm Krzysztof Zbączyniak. Obecność dh Krzyśka to zawsze niezwykłe momenty a wówczas szczególnie bo przybył na nasze świecowisko prosto ze sptkania z Prezydentem Rzeczypospolitej Bronisławem Komorowskim. Z zimowiska wszyscy wrócili zadowoleni i wcale nie mieli ochoty rozstawać się ze sobą. Z pewnością za niedługo zbiorą się w podobnym składzie przed Domem Harcerza by znów pojechać do urokliwego Kokotka po nową przygodę i wyśmienite posiłki druhny Krysi.
CZUWAJ!
Komendantka III Szczepu "Feniks"
phm. Ewa Bebłot

Więcej zdjęć - kliknij poniżej
krinika20153