Hufiec ZHP Lubliniec

Chorągiew Śląska

rozgharce2012Rozgłośnia Harcerska po raz pierwszy pojawiła się w eterze 18 maja 1957 r. Nadawała z siedziby ZHP, która mieściła się w Warszawie przy ul. Konopnickiej.  Na początku Rozgłośnia Harcerska nadawała krótkie programy na częstotliwościach amatorskich, później przeniosła się na fale krótkie. Stopniowo zaczęła się rozrastać, trafiały do niej kolejne młode osoby. Ponieważ nie posiadała magnetofonów reporterskich, instruktorzy harcerscy przysyłali materiały, które były czytane na antenie. Później sprzęt kupowano od centrali handlu zagranicznego. Pochodził od firm, które nie odebrały go po targach. Rozgłośnia nadawała muzykę, którą trudno było usłyszeć na falach innych stacji. Płyty zdobywano wszelkimi możliwymi sposobami. Przy ul. Myśliwieckiej znajdowała się zamknięta taśmoteka. Zawierała kilka tysięcy utworów, które nie mogły pojawić się na antenie Polskiego Radia. Wykradali je stamtąd pracujący w taśmotece instruktorzy harcerscy. Płyty przynosili też słuchacze, sprowadzano je przez ambasadę amerykańską. Jacek Bromski wymyślił listę przebojów.  Rozgłośnia Harcerska była pierwszą polską stacją, której nie obejmowała kontrola Komitetu ds. Radia i Telewizji. W pewnym sensie była nielegalna i właśnie to stanowiło jej siłę. Pracownicy mieli więcej swobody niż w innych mediach, choć teksty, jak wszędzie, musiała zatwierdzać cenzura.


Po 13 grudnia 1981 r. Rozgłośnia Harcerska zamilkła na rok. Powróciła w postaci popołudniowego bloku w Programie IV Polskiego Radia. W latach 80. dostosowała się do nowych trendów. Na antenie zagościła polska muzyka alternatywna, nadawano audycje o festiwalu w Jarocinie. RH uzyskała też możliwość organizowania profesjonalnych nagrań muzycznych.

Rozgłośnia Harcerska nadawała muzykę przeróżnych gatunków, której próżno było szukać w innych stacjach radiowych. Od początku jej istnienia debiutowało na jej falach wielu powszechnie znanych teraz muzyków i grup muzycznych, m.in. Alibabki, Kobranocka, Kult, Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, T.Love oraz wielu innych. RH była również miejscem debiutu takich osobowości medialnych jak m.in. Janusz "Kosa" Kosiński, Adam Halber, Piotr Kaczkowski, Wojciech Mann, Jurek Owsiak, Jacek Fedorowicz, Tadeusz Sznuk, Włodzimierz Kleszcz oraz wielu innych

Rok 1989 był dla Rozgłośni Harcerskiej, podobnie jak dla całej Polski, przełomowy. Wraz z nadejściem kapitalizmu skończył się wygodny układ z Czwórką. Od tej chwili stacja szukała swojego miejsca i inwestora. Umowa podpisana z belgijsko-niemiecką spółką Kontakt okazała się niewypałem. Przełom nastąpił dopiero w czerwcu 1997 r. Nowe oblicze RH narodziło się w głowie biznesmena Justyna Depo podczas jego podróży z Warszawy do Krakowa. Rok później biznesmen w porozumieniu z norweskim inwestorem, Radiem P4, nawiązał współpracę z ZHP. Do stacji na stanowisko dyrektora programowego wrócił związany z nią od lat Paweł Sito.

rozg2012Spadkobierczyni RH, Radiostacja, rozpoczęła nadawanie w Święto Niepodległości - 11.11 o godzinie 11.11. Była skierowana do młodzieży w wieku 15-25 lat. Stacja grała nie tylko najmodniejszą, ale i najbardziej oryginalną muzykę z całego świata, jaka nie mogła się przebić w dużych stacjach radiowych: hip-hop, techno, house. Na antenie pojawiły się też magazyny dla internautów, pogadanki z psychoterapeutą o życiu, rozmowy o narkotykach z Markiem Kotańskim. Własną audycję prowadził poeta Marcin Świetlicki.

Stacja "Radiostacja" zakończyła swą działalność 1 marca 2008r. i stała się częścią sieci Planeta FM.